Chcę zrealizować swoje marzenia o własnej firmie!

Dla części z nas nadchodzi moment, w którym stwierdzamy, że chcemy prowadzić własną firmę, że odtąd chcemy już działać tylko na własny rachunek. Dość mamy swoich przełożonych i planów i zadań nie do zrealizowania. Czujemy w sobie potencjał tłamszony przez wypalenie zawodowe. Zamiast użalać się nad własnym losem, warto wziąć sprawy we własne ręce.

Jak to zrobić?

Dla części z nas nadchodzi moment, w którym stwierdzamy, że chcemy prowadzić własną firmę, że odtąd chcemy już działać tylko na własny rachunek

Autor zdjęcia: Sebastiaan ter Burg

Przede wszystkim trzeba zastanowić się, czym i w jaki sposób chcemy się zająć. Jeśli ma to być kontynuacja tego, czym zajmowaliśmy się dotychczas – świetnie. Mamy już niezbędne doświadczenie, a także być może i bazę klientów. Jeśli ma być to z kolei coś zgoła odmiennego, też może okazać się to strzałem w dziesiątkę. Czasem powiew świeżego powietrza sprawia, że rozwijamy swoje skrzydła i z wielkim zapałem przystępujemy do realizacji naszych marzeń. Wcale nie tak rzadko zdarza się, że pracownicy korporacji, znużeni i wypaleni swoją pracą, odnajdują swoją pasję. Skutek? Rzucają pracę w firmie i zakładają swoje biznesy. Nie tak rzadko można, więc spotkać informatyków prowadzących sklepy wędkarskie, czy przedstawicieli medycznych zajmujących się organizacją imprez plenerowych.

Oczywiście, praca jest ważna. Pracujemy przede wszystkim po to, by zarabiać pieniądze. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by połączyć przyjemne z pożytecznym. Pracować, zarabiać i mieć z tego kupę frajdy! Naturalnie, nie jest tak, że prowadząc działalność, w której się spełniamy, unikniemy chwil zwątpień i poczucia, że nie ma to większego sensu. Tak jest zawsze i to niezależnie od tego, czym się zajmujemy. Przecież nawet w udanych małżeństwach czasem pojawiają się takie czarne myśli, by się rozstać. To naturalne i całkiem zgodne z naszą psychiką. Niepokojące bardziej byłoby to, gdybyśmy ani razu nie mieli słabszych dni.

Chcę się rozwijać!

Niezależnie od tego, czy interesuje nas rozwój firmy, czy dopiero jej założenie – przydatne są dotacje dla firm (o których więcej pod tym linkiem: http://www.strategor.pl/). Mając możliwość ich pozyskania, z pewnością warto dołożyć wszelkich możliwych starań, by tak się stało. Dotacje to pieniądze, których po spełnieniu określonych warunków nie musimy zwracać. To odczuwalny zastrzyk gotówki, który możemy przeznaczyć na wymienione we wniosku i zatwierdzone przez komisję cele. Pamiętajmy jednak, że tylko i wyłącznie na nie. Jeśli zdarzy się, bowiem, że pieniądze zostaną wydane, choćby w niewielkiej części, na coś, co nie zostało ujęte we wniosku o udzielenie dofinansowania – będziemy mieli problem. Najprawdopodobniej wydatki takie nie zostaną zaliczone na poczet dotacji, a w skrajnym przypadku zobowiązani zostaniemy do całkowitego jej zwrotu. Nie można, więc dopuścić do takiej sytuacji, we własnym interesie.