Czas dla start-up’ow

Powszechnie wiadomo, że prawdziwą mekką start-upowców jest w obecnych czasach legendarna Dolina Krzemowa, znajdująca się w północnej części doliny Santa Clara w Kalifornii. To właśnie tam, kreatywni młodzi ludzie urzeczywistniają swoje biznesowe marzenia, przekuwając wydawałoby się z pozoru często nierealne pomysły i koncepcje w dynamicznie rozwijające się i rentowne biznesy.

Nowa perspektywa budżetowa na lata 2014-2020 mocno wspiera polskich start-up’owców

Autor zdjęcia: Innovation Lab

W Dolinie Krzemowej swoją siedzibę mają także największe światowe przedsiębiorstwa działające w branży IT. Znajdziemy tak więc takich gigantów jak:

  • eBay,
  • Facebook,
  • Adobe,
  • Apple,
  • czy Google.

Brzmi nieźle, prawda? Warto zadać sobie jednak pytanie dlaczego akurat tam? Otóż sukces Doliny Krzemowej polega przede wszystkim na stworzeniu warunków sprzyjających rozwojowi nowych, innowacyjnych pomysłów. Realizowane jest to między innymi poprzez świetnie działający ekosystem służący wspieraniu przedsiębiorczości start-up’owej.

Polska jak Dolina Krzemowa?

Czy sukces ten, choć w niewielkiej części, jest możliwy do powtórzenia także w naszym kraju? W praktyce zależy to od wielu czynników. Z kreatywnością nasz naród nie miał nigdy większych problemów, wiele zależy więc tu od stworzenia odpowiednich narzędzi, które wspierać będą te dziedziny rodzącej się nowej gospodarki. Czy będą to dotacje unijne (o których tutaj: http://www.strategor.pl/), czy zwrotne instrumenty finansowe – nie ma to większego znaczenia. Istotnym jest, by pełniły założoną funkcję. Nowa perspektywa budżetowa na lata 2014-2020 mocno wspiera polskich start-up’owców. Oby działania te przyniosły zamierzone skutki biznesowe i gospodarcze!