Impuls do rozwoju firmy

Aby firma mogła się rozwijać potrzebuje odpowiednich do tego warunków i pełnego zaangażowania pracowników zatrudnionych w jej strukturach. Czy to jednak na pewno wszystko? Otóż nie – bardzo istotne są tutaj również pieniądze, bowiem bez pieniędzy ciężko mówić o rozwoju. Niezależnie od tego, czy środki te potrzebne są na inwestycje w nowe technologie, czy też rozbudowę linii produkcyjnej, a może restrukturyzację podmiotu, nie ulega żadnej wątpliwości, że pieniądze są niezbędne.

Skąd brać pieniądze na rozwój firmy?

Aby firma mogła się rozwijać potrzebuje odpowiednich do tego warunków i pełnego zaangażowania pracowników zatrudnionych w jej strukturach

Autor zdjęcia: Knight Foundation

Możliwości pozyskania pieniędzy na rozwój firmy jest wiele. Niestety, na dotacje dla firm nie mogą załapać się wszyscy (więcej: http://www.strategor.pl/). Choć pula pieniędzy przeznaczonych na ten cel nie jest mała, nie wystarczy ich dla wszystkich. Nie wszyscy również spełniają wymagane kryteria, które są bardzo wnikliwie sprawdzane i kontrolowane przez komisje weryfikujące i dysponujące budżetem w ramach danego Programu.

Najczęściej, więc pieniądze pozyskiwane są z instytucji finansowych, w tym zwłaszcza z banków. Choć oferta produktowa jest tutaj bardzo bogata, trzeba liczyć się w tym przypadku z koniecznością poniesienia nieraz dość wysokich kosztów. Prowizja banku za udzielenie kredytu i doliczona do raty marża, to poważne obciążenia dla budżetu firmy. Nieraz jednak przedsiębiorcy nie mają wyboru – muszą skorzystać z tej formy finansowania. Choć sprawdza się tu powiedzenie, że zaciągnąć kredyt nie jest wcale tak trudno, zdecydowanie ciężej jest go jednak spłacić.